South Sweeps North in 28th Maine Soccer Coaches Senior Bowl at Thomas College on Sunday

12: 00 Game on the Red Field

Boys South AB 3 North AB 1

South Goals: Joel Morrison of Sanford scored all 3 goals

North Goal: Shafi Ibrahim of Lewiston scored with one.

12:15 Game on the Black Field

Girls South CD 4 North CD 1

South Goals: Elise MacNair of Old Orchard Beach scored 2, while Michala Wallace of North Yarmouth Academy and Natalie Brocke of St. Dominic Academy each scored one goal.

North Goal: Abbie Lerman of Wisdom/Van Buren scored one.

2:30 Game on the Red Field

Boys South CD 4 North CD 3

South Goals: Rogers Crowley of North Yarmouth Academy had two goals, while Max Viselle of Richmond and Myles Culley of Waynflete each scored one goal.

North Goals: Isaac Doore of Penobscot Valley scored two goals, and Carsen Cyr of Madawaska scored one.

2:45 Game on Black Field

South AB 7 North AB 2

South Goals: Ava Feeley of Yarmouth had three goals and an assist, Caollin Durkin of Cheverus had two goals, Abbey Thonrton of Windham had one goal and an assist, Ali Mokriski of Scarborough had a goal and two assists, while Elise Gearan of Falmouth dished out three assists.

North Goals: Hannah Lay of Brunswick and Lyndsee Reed of Hermon each score one goal, and Katelyn Daggett of Mt. Blue had an assist.

By Michael Jeffrey

28th Maine Soccer Coaches Senior Bowl Schedule and Rosters

Here is the schedule for the 28th Maine Soccer Coaches Senior Bowl, which will be played at Thomas College in Waterville on Sunday, November 13th. The Rosters for each game are also included.

12: 00

Boys North AB (WhiteT’s) v Boys South AB (Blue T’s) Red Field

Link to Roster:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1hlznh3pY284ybMWLbsvXicsE7fNVp1ibU7GnfvnJr7Q/edit?usp=sharing

12:15

Girls North CD (White T’s) v Girls South CD (Blue T’s) Black Field

Link to Roster:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ykYhSFI2eFCqy7eeoWwL2kFOUYjkBJ34eG622_NmBhc/edit?usp=sharing

2:30

Boys North CD (White T’s) v Boys South CD (Blue T’s) Red Field

Link to Roster:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1xlybcbM0tNI56QkyjvpL0TIAs01yTs3XxaQQlQncc4g/edit?usp=sharing

2:45

Girls North AB (White T’s) v Girls South AB (Blue T’s) Black Field

Link to Roster:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1JsWfN_oWpAkRHZFCZxnRIBmNX7KQb6ylvZHVwWhybos/edit?usp=sharing

By Michael Jeffrey

Maine Soccer Coaches Regional All-Star Teams 2022

Girls

Northern Maine Class A Regional All-Star Team

Bangor: Anna Connors F Sr, Abbie Quinn B Sr, Ashley Schultz B Sr, Emmie Streams M Sr; Brewer: Mya Edgecomb B Sr, Bella Tanis K Sr; Brunswick: Hannah Lay B Sr, Alexis Morin F So, Molly Tefft M Fr; Camden Hills: Britta Denny F So, Sydney Stone M Sr; Hampden Academy: Olivia Airey M Sr; Messalonskee: Lily Moore B Sr; Mt. Ararat: Islah Godo M So; Mt. Blue: Katelyn Daggett F Sr, Emma Dunn F Sr, Meren Zeliger M Sr

Northern Maine Class B Regional All-Star Team

Belfast: Emma Waldron B Sr; Hermon: Allie Cameron M Sr, Brooke Gallop M So, Lyndsee Reed F Sr, Michaela Saulter M Sr; John Bapst: Claire Gaetani F So; Oceanside: Ava Philbrook M Jr; Old Town: Danica Brown K Jr, Kayleigh Johnston F Sr, Allyson Caron B So; Presque Isle: Makayla Guerrette B Fr, Olivia Kolhbacher M Sr, Taylor Marston M Sr, Sidney Tawfall F So; Waterville: Mara Von Oesen F Jr, Sadie Williams M So; Winslow: Kyri Meak F So

Northern Maine Class C Regional All-Star Team

Bucksport: Ella Hosford M Sr, Allie Pickering M Sr; Central: Makenzie Rushlow M Jr, Rylee Speed F Sr, Lindsey Stevens B Jr; Dexter: Hannah Dean K Jr, Jillean Poliquin F Sr; Fort Kent: Julia Cyr M Jr, Larissa Daigle B Sr, Hannah Lovley F Jr; Houlton/Gr Houlton: Natalie DeLucca B Sr, Maddie Marino F Sr; Maine Central Institute: Emma Burr F Sr, Olivia Varney F Jr; Orono: Anna Molloy M Jr; Piscataquis: Molly Sipple B Sr

Northern Maine Class D Regional All-Star Team

Ashland: Darby Clark B Sr, Kayla Maclean F Sr; Central Aroostook: Abbie Haines F Jr, Emma Giberson B Jr; Easton: Jenna Cochran F Sr; Fort Fairfield: Kassidy Gourneault B Sr; Hodgdon: Madison Smith K Sr, Katahdin: Hunter Harstgrove F Jr; Madawaska: Peyton Cyr M Sr, Taylor Pelletier M Sr; MSSM; Rianna Mattox M Sr; Penobscot Valley: Lila Cummings M Fr, Holly Loring F Sr, Kaya Loring M Sr; Wisdom/VanBuren: Abbie Lerman F Sr, Olivia Ouellette M Sr, Lilly Roy M Jr

Southern Maine Class A Regional All-Star Team

Bonny Eagle: Emily Defresne B Jr; Cheverus: Caoilinn Durkin F Sr, Deering: Elsa Freeman F So; Falmouth: Abbie Ford M Sr, Elise Gearan F Sr,  Mallory Kerr B Jr; Gorham: Ashley Connolly F So, Bailey Hatch B So; Marshwood: Sam Arnold K Sr, Lilli Hammond F Jr; Scarborough: Julia Black B Sr, Lana Djuranovic M Jr, Ali Mokriski F Sr; Windham: Stella Jarvais B So, Abbey Thornton M Sr

Southern Maine Class B Regional All-Star Team

Cape Elizabeth: Evelyn Agrodnia M Jr, CC Duryee F So, Noelle Mallory F Fr; Erskine Academy: Sophia Pillotte K Sr; Gardiner: Lilly Diversi B Sr; Taylor Takatsu K Jr; Greely: Shaylee O’Grady M Jr, Allie Read B Sr; Lake Region: Emily Rock K Sr; Lincoln Academy: Catarina Johnson F Sr, Marley LeBel M Sr; Wells: Grace Badger M Jr; Yarmouth: Kadin Davoren B Jr, Ava Feeley F Sr; York: Chloe Bourque B Sr, Maddie Mather B Sr

Southern Maine Class C Regional All-Star Team

Hall-Dale: Marie Benoit F So, Rita Benoit M Sr, Aubrey Gilbert K Jr, Madison: Raegan Cowan F So; Maranacook: Lily Caban M Sr, Natalie Mohlar F Jr, Addie Watson F Sr; Monmouth/Winthrop: Kerstin Paradis B  Sr; Mountain Valley: Emma Clukey M Sr; Mt. Abram: Olivia Roderick B Sr; Old Orchard Beach: Camryn Blatchford M Sr, Elise MacNair F Sr; Traip Academy: Keira Alessi F So, Noelle Denholm M Sr; Waynflete: Grace Alexander B Fr, Lucy Hart M Jr, Iris Stutzman F Sr

Southern Maine Class D Regional All-Star Team

Buckfield: Madison Turcotte B Sr; North Yarmouth Academy: Ella Giguere B So, Angel Huntsman F Sr, Emily Robbins M So, Michala Wallace M Sr; Rangeley Lakes: Breezy Quimby F Jr, Lily Shaffer B Jr, Amelia Stokes F Sr; Richmond: Kara Briand B Sr, Breonna Dufresne M So; St. Dominic Academy: Natalie Brocke M Sr; Temple Academy: Shivon Larsen B Sr, Dixie Szabo F So; Valley: Kara Bigelow K Jr

Boys

Northern Maine Class A Regional All-Star Team

Bangor: Gabe Berenyi M Sr, Wyatt Stevens B Sr; Brewer: Andrew Hodgins F Sr; Brunswick: Jack Banks M Sr, Iain Clendening F Sr, Brady LaForge K Sr, Luke Patterson M Sr; Camden Hills: Cam Brown F Jr, Avery Hackett B Sr, Lucas Moody B Sr; Edward Little: Mohamed Adow  F Sr, Campbell Cassidy F Sr, Tudum Monday B Sr; Lewiston: David Abdi M Sr, Shafi Ibrahim F Sr; Mt. Ararat: Tyler Berry B Sr, Brady Merrill B Sr; Mt. Blue: Levi Bogar M Jr

Northern Maine Class B Regional All-Star Team

Caribou: Henry Hebert F Sr; Cony: Yousif Ibrahim F Jr; Ellsworth: Cruz Coffin M Jr, Eamon MacDonald M Sr, Silas Montigny F Sr; Foxcroft Academy: Carlos Rodriguez B Sr; Hermon: Colby Oiler B Sr; John Bapst: Hunter Clukey M Sr, Oscar Martinez F So, Jon Pangburn M Sr, Kyle Sideway M Sr; Lawrence: Parker Bailey M Sr; Old Town: Gabe Gifford M Sr; Presque Isle: Malachi Cummings F Sr, Jack Hallett B Sr; Winslow: Lucas Boucher B Sr, Andrew Poulin F Sr, Jason Reynolds K Sr, Joey Richards M Jr

Northern Maine Class C Regional All-Star Team

Bucksport: Evan Donnell F Jr, Jake Williams K Jr; Central: Jakson Pollock F So; Fort Kent: Keegan Cyr F Sr, Ethan Daigle M Jr, Kaden Theriault F Jr; George Stevens Academy: Aubrey King B So, Oliver Lardner B Sr; Maine Central Institute: Zane Dean M Sr, Brady Rogers B Jr; Mount View: Noah Hurd F Jr; Orono: Lucas Allen B Sr, Dominik Ondo M Jr; Penquis Valley: L J Shaw B Sr; Piscataquis: Christian Homchuck M Sr; Sumner: Billy Wray M Sr; Washington Academy: Donovan Marzoll B Jr, Kenori Simons M Sr

Northern Maine Class D Regional All-Star Team

Bangor Christian: Jalen Reed F Jr, Micah Roberts B Sr; Easton: Chase Flewelling B So, Owen Sweeney M Jr; Fort Fairfield: Micah Daigle F Jr; Hodgdon/East Grand: Drew Duttweiler K Sr; Katahdin: Grady Ritchie F Sr; Madawaska: Carsen Cyr F Sr, Geoffrey Lavoie B Sr; Penobscot Valley: Isaac Doore M Sr, Gabe Reed M Sr; Schenck/Stearns: Ryan Ingalls M Sr, Mason McDunnah F Jr; Washburn: Kaden Rosi-Carney B Sr, Chris Tardie F Sr; Wisdom/Van Buren: Camden Pelletier M So

Southern Maine Class A Regional All-Star Team

Deering: Celda Mouckala B Sr, Patricio Mowa M Sr, Adilson Vidal M Sr; Falmouth: Ben Pausman M Sr; Gorham: Cole Bishop F Sr, Nick Phinney K Sr; Marshwood: Wyatt Yager F Sr; Portland: Oliver Hettenbach B Sr; Sanford: Joel Morrison F Sr; Scarborough: Will Fallona F Sr, Noah Flagg B Sr, Kilson Joao F Jr; South Portland: Divin Mpinga F Sr, Thornton Academy: Jeremiah Gomez M Sr

Southern Maine Class B Regional All-Star Team

Cape Elizabeth: Ed Caldera F Sr, Jack Carignan M Sr, Sam Cochran M Jr; Erskine Academy: Holden McKinney M Jr; Freeport: Alex Graver M Sr; Gardiner: Casey Paul M Sr, Dylan Staples B Sr; Greely: Thomas Bennert M Sr, Ethan Njitoh F Sr; Lake Region: Jacob Chadbourne F Sr; Lincoln Academy: Cody Cleaveland K Sr, Jack Duncan F Sr; Medomak Valley: Mohamedi Ngido B Jr; Morse: Kiernan Mann B Sr; Yarmouth: Liam Hickey B Sr, Steve Walsh M Sr

Southern Maine Class C Regional All-Star Team

Lisbon: Bryce Poulin B Sr, Maranacook: Jacob Nisby F Sr, Brayden St. Pierre K Sr; Monmouth Academy: Hunter Frost K Sr, Matt Marquis B Sr, Patrick Strout F Jr; Mt. Abram: Payton Mitchell B Jr, Kaden Pillsbury M Sr, Charlie Pye F Sr, Morgan Thibodeau M Jr; Sacopee Valley: Jonah Naratil M Sr; Traip Academy: Connor McPherson B Sr, Dylan Santamaria F Sr; Waynflete: Matt Adey B Sr, Myles Culley F Sr, Roan Hopkins M Sr; Winthrop: Iker Penniman F Sr, Tyler Shumway M Sr

Southern Maine Class D Regional All-Star Team

Chop Point: David Whitney B Sr, Matt Wright M Sr; Greenville: Liam Mason F So, Jace Springer F Sr; Isleboro: Robert Conover K So, Reagan Field B Sr, Jett Lindelof B Sr; North Yarmouth Academy: Ethan Brochu B Jr, Rodgers Crowley F Sr; Richmond: Marco Lander F Sr, Connor Vachon K Sr, Max Viselle M Sr; Searsport: Ashton Ellis B Jr; St. Dominic Academy: Tim Ouellette B Jr; Temple Academy: Tony Isgro B Jr

By Michael Jeffrey

Troy Kendrick of Richmond High School reaches 400 wins

If you recently received the United Soccer Coaches High School Newsletter take a look at the feature on Troy Kendrick of Richmond High School, who won his school’s 400th victory. He is the first coach in Maine history totally on the girls side to achieve this milestone.

If you are not a member and did not receive the Newsletter here is the link:

https://connect.unitedsoccercoaches.org/webmail/791853/577806472/18c625f327
de784fdd9595542deafb45054800008b2a591fc0827410c8e01602

By Michael Jeffrey

New Coaches – Fall 2022

Welcome to the following new coaches for the Fall 2022 Season. On the Girl’s side: Phil Turmelle, Brewer; Kirk Soule, Messalonskee; Griffin Conlogue, Mt. Blue; Meg Martinson, Marshwood; Tatyana Wolterbeek, Noble; Matt Bernstein, Portland; Adam Nye, Westbrook; Kali McCarthy, Belfast; Victoria Fowler, Cony; Ben Johnson, Falmouth; Nate Gorman, Oceanside; Peter Webb, Lake Region; David Beauegard, Morse; Matt Shiels, Wells; Juli Perry, George Stevens Academy; Kelton Rose, Mattanawcook Academy; Molly McGinn, Penquis Valley; Meranda Hunt, Piscataquis; Mark Tinkham, Hall-Dale; Kaitlyn Virgin, Mountain Valley; Leslie Fox, Sacopee Valley; Molly Kingsbury, Central Aroostook; Gina Yeo, East Grand; Chris Condon, Fort Fairfield; Amanda Thompson, Schenck/Stearns; Jessica Nye, Southern Aroostook; Jarrod Carnrick, St. Dominic; and Billie Hatfield, Valley. On the Boy’s side welcome to: Dakota Duplissie, Bonny Eagle; Rob Koerner, Noble; Evan Richards, Caribou; Andrius Zeikus, Hermon; Max Mason, MDI; Brandon Fuller, Nokomis; Colby Clarke, Waterville; Jeff Burroughs, Lincoln Academy; Ryan Greenlaw, Leavitt; Josh Kennison, Poland; Richard Terwilliger-Smith, Wells; Mark Hundhammer, George Stevens Academy; Kerry Skepple, Houlton; Jay Murano, Penquis Valley; Austin Mason, Sumner; Dylan Cayer, Mountain Valley; Bill Ashby, Washington Academy; Timothy Tarr, Ashland; Carl Mullen, Central Aroostook; Shawn Johnson, Jonesport-Beal; Juan Morales, MSSM; Ryan Pelletier, Southern Aroostook, and Carrington Miller, Temple Academy. Returning to coaching on the girls side this fall are Wally LeBlanc, Kennebunk; Glenn Graef, Foxcroft Academy; Ed Worcester, Waterville; and Glen Condon, Washburn. On the Boys side returnees are Nate Bean, Kennebunk; Jeff Neal, Windham; Mark Shea, Washburn; Matt Lindsay, Mattanawcook Academy; Scott White, Telstar; Michael MacLeay, Traip Academy, and Lou Reycroft, Vinalhaven. Tyler Frank has moved from the MDI Boys to the Girls, Cody Tompkins has moved from Fort Fairfield to the Caribou Girls, Zac Conlogue has moved from Leavitt to Mt. Blue Boys, Bill Puffer has moved from Noble over to Sanford Boys, Mark Ensworth has moved from GSA to Ellsworth Boys, Michael Rowe from Mattanawcook to the Foxcroft Academy Boys, and John Ala has returned to the Fort Fairfield Boys, Branden Noltkamper has moved from the Morse girls to the North Yarmouth Academy boys, and Andrew Pelletier has moved from the Falmouth girls to the St. Dom’s boys. That is 70 changes!

If I have omitted anyone please let me know.

By Michael Jeffrey

2022 NFHS Soccer Rules Changes

 

 

 

By NFHS on March 03, 2022

4-2-2: The change clarifies that hair adornments, such as beads, may be worn in the hair if they are secured to the head and do not present a risk of injury to the player, teammates or opponents.
Rationale: Clarifies that hair adornments can be worn in the hair if they do not endanger other players as well as being more inclusive of participants’ cultural and religious beliefs.

7-1-3: State association may adopt procedures to require the game be played in its entirety.
Rationale: This allows states that may require the game to be played in its entirety (for post-season or regular season seeding play), to do so without a conflict with the current rule.

10-1-2f, 10-1-1, 10-1-3h (NEW): Clarifies that a player cannot score by throwing the ball into the goal.
Rationale: Defined the outcomes on a goalkeeper’s throw when throwing the ball directly or own goal.

12-2, 11-1-1. 18-1-1s (NEW): Clarifies the upper boundary of the arm is in line with the bottom of the armpit.
Rationale: Defines the arm for the purposes of determining handling and offside.

14-1 Penalty: Defines that an indirect free kick is awarded the defending team for an improper penalty kick.
Rationale: Penalizes the kicking team for not kicking the ball forward on penalty kick.

17-1-2: Defines proper distance for the opposing team from a corner kick restart.
Rationale: Clarifies the proper distance for the opposing team on a corner kick.

2022 Editorial Changes
4-1-1, 11-1-4b 2022

Points of Emphasis

  1. Strategic Time Wasting Techniques
  2. Penalty Kick
  3. Dissent
  4. Sportsmanship

Coaching Requirements for 2022

MANDATORY RULES CLINICS AND EDUCATION
1. Coaches must attend the MASO/MPA Coaches Course on Tuesday, August 9, 2022 at 7:00 p.m. via Zoom. The link to the meeting is https://rsu3- org.zoom.us/j/83471187470. A coach from each team by gender offered at the school must attend this meeting or certify through the Athletic Administrator that they have made up the class, if it is not attended on August 9, 2022.
2. Each coach must complete the NFHS “Concussion in Sport – What You Need to Know” video that is available at the NFHS website (www.nfhslearn.com).
3. Each coach must complete the NFHS “A Guide to Heat Acclimatization and Heat Illness Prevention” video that is available at the NFHS website (www.nfhslearn.com).
4. Each coach must complete the NFHS “Sudden Cardiac Arrest” video that is available at the NFHS website (www.nfhslearn.com).
5. *Each coach must complete the NFHS “Covid-19 for Coaches and Administrators” video that is available at the NFHS website (www.nfhslearn.com).
6. It is recommended that all team participants complete the “Sportsmanship” course available at http://www.nfhslearn.com ; and Captains take the “Captains Course” available at http://www.nfhslearn.com.

United Soccer Coaches 2023 National Convention in Philadelphia, PA – January 11 – 15

Why You Should Attend the 2023 United Soccer Coaches Convention?

Only at the United Soccer Coaches Convention can you attend sessions crafted with your coaching level and desired topics in mind. Presented by world-class presenters, our collection of over 200 lecture sessions and field demonstrations will offer every coach something to bring back to their own training sessions.

For more information go to: unitedsoccercoachesconvention.org/